, Author


Listy šalvěje jsou bohaté na nejrůznější vitamíny a také antioxidanty. Mají antibakteriální a protizánětlivé účinky, takže pomáhají i v boji proti nejrůznějším nemocím a infekcím. Z šalvěje se často vyrábí šalvějový čaj. Jeho příprava je velmi jednoduchá. Můžete si koupit již hotový sypaný šalvějový čaj nebo porcovaný čaj, anebo si můžete svůj šálek připravit z čerstvé šalvěje. Několik polévkových lžic šalvějových listů dáte do hrnku či konvice. Zahřejte vodu do bodu varu a než bylinky zalijete, necháte ji chvilku vychladnout. Poté šalvěj zalejete vodou a necháte několik minut louhovat.

šalvěj

Nápoj přeceďte a případně dochuťte dalšími ingrediencemi, jako je citrón, med, cukr nebo jiné sladidlo. Čaj můžete připravit i pomocí sušených listů, v takovém případě trochu uberte množství. Na šalvěji je skvělé, že neobsahuje žádný přirozeně se vyskytující kofein, takže je vhodná i ke konzumaci před tím, než půjdete spát. Šalvěj má velmi specifickou chuť, která ne každému zachutná. Najde se ale spoustu fanoušků této zvláštní chuti. Nicméně, je pravda, že většina lidí pije šalvějový čaj spíše kvůli přínosům, které má pro jejich organismus než kvůli chuti.

šalvěj

Šalvějový čaj je například vhodný pít při potížích s ústní dutinou. Trápí vás afty nebo jiné nepříjemné boláky v puse? Šalvěj vám pomůže. Její dezinfekční vlastnosti dezinfikují vaši ústní dutinu a pomůže vám i od bolesti. Tento čaj se doporučuje pít také ženám, které si prochází menopauzou. Menopauza sebou obvykle přináší nepříjemné příznaky, jako jsou návaly horka nebo noční pocení. S tímto vám může pomoci právě šalvěj. Obecně, pokud trpíte nadměrným pocením, pravidelná konzumace šalvějového čaje vám může pomoci tento problém omezit. Díky ochranným látkám působí také preventivně proti některým onemocněním, jako je cukrovka, vysoký cholesterol nebo srdeční onemocnění.