, Author


Také bydlíte v panelovém domě a využíváte v něm kuchyňskou digestoř? Je to důmyslné zařízení, že? Nebýt jeho, byl by docela problém udržet v bytě příjemné klima bez výparů z kuchyně, vodní páry a usazené mastnoty na horních deskách kuchyňských skříněk. Jestliže provádíte v kuchyni pravidelný úklid, pak se potýkáte s mastným prachem na horních deskách skříněk poměrně často, ten se tam dostane i přes funkční digestoř, protože část výparů unikne do ovzduší, není jej sice tolik, jako kdyby v kuchyni digestoř nebyla, ale přece jen si s ním musíte poradit. A teď si představte, co se asi odehrává uvnitř plechového potrubí vzduchotechniky, kam proniká mastný prach z digestoře.

bydlení v bytovém domě

Nebezpečí požáru – mastný prach je hotovou pohromou z hlediska nebezpečí požáru. Je to hořlavina první třídy a u silnějších prachových nánosů jde i o třaskavinu. Nebezpečí spočívá v tom, že usazený prach v potrubí může kdykoli zapálit náhodná jiskra od sporáku a oheň se pak snadno rozšíří do vašeho bytu nebo do jiných bytů na společné stoupačce. Nebezpečí je tak velké, že o něm informují i hasičské záchranné sbory a můžete si prohlédnout i fotografie vyhořelého bytu. Právě proto se vyplácí provádět pravidelné revize a případné čištění vzduchotechniky, v rámci prevence zabráníte požáru naprosto bez problémů.

bytový dům

Nebezpečné plísně – mastný prach na stěnách potrubí je také živnou půdou pro některé kmeny plísní. O jejich existenci ani nemusíte vědět, mohou být uvnitř potrubí skryté a nejsou cítit, takže na ně jednoduše ani nepomyslíte. Jenže plísně vytváří jedovaté spory a ty se šíří za příhodných podmínek ovzduším v bytě. Vdechováním neviditelných a stěží postřehnutelných spor se jejich toxiny dostanou do krevního oběhu a zachvátí vaše játra, ledviny, mozek, slinivku a další orgány, což pak může mít dalekosáhlé zdravotní následky.