, Author


Mez lidmi koluje jedna velká nepravda, a tou je to, že když si berete hypotéku na byt nebo dům, tak je nemovitost ve vlastnictví banky a až ho splatíte, teprve potom bude váš. To je ale naprostý nesmysl, protože nemovitost je vaše po celou dobu, jen na ní vázne zástavní právo. To se zapisuje do katastru nemovitostí a po tuto dobu je váš úvěr zajištěný zástavou pro případ, že byste nespláceli. Ovšem není to tak, že by byl dům banky. Zástava je jen prostředek k tomu, aby banka měla jistotu, že klient bude svůj závazek hradit řádně a včas.

podpis smlouvy

Zástavu vyžaduje každá banka, která vám poskytne hypotéku, a dokonce se s ní setkáte i v případě, že byste si chtěli vzít hypotéku od nebankovní společnosti. I ty chtějí mít nějakou jistotu pro případ nesplácení. Proto je potřeba počítat s tím, že budete mít na katastru viditelnou zástavu. Ta se vymaže poté, co splatíte svůj závazek bance. Je ale potřeba o to požádat banku, která vám vydá potvrzení o tom, že souhlasí s jeho výmazem z katastru nemovitostí.

peníze bydlení

Bez hypotéky to nejde

V dnešní době jsou nemovitosti natolik drahé, že skutečně jen hrstka lidí si může dovolit hradit vlastní bydlení bez jakéhokoliv úvěru. Proto většina lidí podává ke své bance žádost o hypotéku. Je to logické, protože když jste klientem jedné banky, nejspíš nebudete žádat o úvěr u jiné. I přesto si ale srovnejte nabídky různých bank, protože podmínky pro získání hypotéky i celkové splátky se liší podle každé banky. Najděte si tu, která vám nabídne nejlepší podmínky bez ohledu na to, zda jste jejím klientem. Za tímto účelem se vyplatí najít si nezávislého finančního poradce, který vám dokáže vyjednat i daleko lepší úroky, než na které byste se dostali vy přímým jednáním s bankou. Není ale snadní najít kvalitního a nezávislého poradce, proto pečlivě vybírejte, a hlavně čtěte recenze.