Zateplování fasád domů je dnes již standardním úkonem a nenajde se snad nikdo, kdo by se nad tím pozastavil, jako nad nějakou výjimečnou událostí. Zajímavé je ovšem nahlédnout do minulosti, kdy toto bylo jen okrajovou záležitostí, a úspory na vytápění objektů nehrály v domácnostech ani ve společnosti zásadní roli, a navíc ekologie byla v té době také na okraji zájmu.
Zateplování domů bylo důležité zejména v horách, kde bylo klíčové ve skromných podmínkách udržet uvnitř chalupy teplo a přežít tak dlouhou a mrazivou zimu. V té době se ovšem zateplovalo postaru, tedy zejména dřevem, a fasádní polystyren nebo minerální vatu nikdo neznal, a možná, že i kdyby je znal, nemělo by to pro další vývoj zateplená domů zásadní význam.
K největšímu průlomu v technologiích zateplování fasád došlo až nedávno, v novém miléniu, kdy se tlačí z různých směrů na snižování energetické náročnosti budov, a kdy se již běžně zateplují domy fasádním polystyrenem například Baumit Etics o tloušťce vrstvy 200 mm. To máte dvacet centimetrů polystyrenu na každé stěně budovy, a k tomu se pak někdy přidává i okrasný obkladový kámen nebo dřevěné palubky, takže vám pak na stěně visí velmi silná a těžká vrstva, kterou je zapotřebí také vhodně ukotvit.
Jak to tedy provést , jestliže potřebujete zajistit, aby takto silná fasádní izolace držela na svém místě desítky let, a aby na ni nepůsobily povětrnostní vlivy? Tímto fenoménem se již zabývají řadu let specialisté, kteří vyvinuli injektážní kotvy Spiral Anksys, s nimiž bezpečně přichytíte na jakýkoli typ zdiva minerální vatu, polystyren, obkladové kameny, dřevo i jiné materiály. Spiral Anksys je patentově chráněná technologie injektážních kotev, se kterou uspějete u dřevostavby, u cihlového domu, u domu z pórobetonu, z dutých cihel, ze škvárových tvárnic, a třeba i u mobilního domu.